Category: 
Sort by: 

Phillips, Conell Assistant Principal, Freshman Academy
Russell, Jeremy Assistant Principal, 10th - 12th Grades, Last Names P-Z
Jones, Shane Head Principal
Bordwell, Michelle Assistant Principal, Freshmen Academy
Densford, Kelley Assistant Principal, 10th-12th Grade, Last Names H-O
Smith, Donny Assistant Principal, 10th-12th Grade, Last Names A-G

Aldridge, Lee Chemistry
Allen, Danny U.S. History
Allmon, Christine Choral Director
Armstrong, Jamie Special Education/Assistant Football Coach
Arnold, Alexandra Fine Arts/Assistant Choir Director
Bailey, Angela Biology !
Baker, Selena Video Production, Debate
Ballheimer, Dirk PE, Safety Education/Head 9th Grade Football Coach
Battles, Catherine Genetics, Zoology, Marine & Aquatic Science
Benson, Stephanie Biology I/Head Tennis Coach
Bradley, Kelsey English I
Broadway, Katie French I
Bruce, Zachary Algebra 3
Byrne, Renee English II
Carnell, Zachary Science
Carter, Chaka Algebra 2
Clark, Logan English III & English IV/Head Track and Cross Country Coach
Clark, Michael English II
Cobb, Amy Fine Arts
Colson, Angela Special Education
Cooper, Jared Math
Cox, Cassie AP English/Theatre
Crittle, Stephanie Biology I
Dixon, Ralph ELL Instructor
Downing, Robert Biology
Doyle, Sundai Geometry
Dudley, Jarrod Teacher
Dunning, Starkesha Special Education
Dyess, Hallie Speech Pathologist
Edge, Jeffrey Contemporary Health, Business Finance/Assistant Boys Basketball Coach
Embry, Anthony Algebra I, Algebra III, Calculus, PSAT I & II, ACT/SAT Prep I /Department Chair and PSAT
Findley, Tyler Fine Arts/Band Director
Fleming, Kristine Algebra I, Foundations of Algebra
Follett, Victoria Algebra I, Algebra II
Gabbert, Gary Scott Drug Education/Head Baseball Coach
Gardner, Timothy U.S. History, AP U.S. History, World History, AP U.S. Gov't. & Politics, U.S. Gov't. & Politics, Economics, AP Macroeconomics, Intro to World Geography/Department Chairman
Gibbs, Mary Heather Family Dynamics, Child Development
Glass, Jabarie Music, Choir Director
Glover, Shelby Algebra I, Foundations of Algebra, Geometry
Goranson, Liberty Special Education
Goranson, Roger Computer Applications, Personal Finance, Keyboarding
Gray, Keith Teacher/Coach
Greenslade, Jeremy Special Education
Hale, Robbie PE/Volleyball
Hall, Karrie Economics, Intro to World Geography, MS Studies
Hancock, Tatum Math
Harthcock, Michael Physical Science
Hatch, Karen Librarian
Herring, Hunter World Geography, Mississippi Studies
Herron, Warren SHS Varsity Dance Team Coach/Business Department Head
Hill, Stephanie Algebra II
Hinson, Heather Algebra 1, Foundations to Algebra
Hollins, Clifford Botany, Intro to Biology, Environmental Science
Hoselton, Janet Early Childhood I & II
Humphrey, Ali Health/Strategies for Success
Humphrey, Sonya Comp English I, English I
Jackson, Seth Spanish I, Spanish II
Jansen, Emily Chemistry I, Physical Science
Jarnagin, Donna English III, SREB Literacy
Johnson, Linda Acc. English I & III, AP English Lit & Comp/Department Chairwoman
Johnson, Sherry Human A & P
Jordan, Amanda English II, Advanced Seminar/Ambassadors
Jordan, Brandon Economics, Law Related Ed, Psychology/Assistant Baseball Coach
Kamler, Cheri Spanish II
Kimbrough, Rebecca US Government
King, Cynthia Special Education
Knotts, Ashley LSC/SPED
Lantrip, Becky Math Teacher
Lee, Anita Fine Arts
Marley, Jennifer Intro to Biology
Marquez, Cynthia Special Education
McCarrens, Shannon Intro to Biology, Health, Botany
McCrory, Amy English II, Comp English II/Assistant Track and Cross Country Coach
McGinnis, Anissa Biology 1
McKissick, Mary SREB Math
McMinn, Marla Sociology
McMurphy, Justin PE & Health/Head Girls Basketball Coach
Moses, Tanya English III
Naylor, Marcia Math
Paris, Meagan Inclusion
Parks, Marty Career Pathways
Pasterchick, Julie AP English, AP Lit, PSAT I & II, ACT/SAT Prep
Patton, Avery Business Law/ Assistant Football Coach
Pierceall, Chris Fine Arts/Assistant Band Director
Pitts, Brian Fine Arts/Assistant Band Director
Potts-Szoke, Barbara Special Education
Pounds, Robyn Special Education
Prince, Russell U.S. History
Putnam, Catherine Algebra III, College Algebra
Quinn, Michael World History/Assistant Baseball Coach
Reynolds, Gari Spanish
Reynolds, Trey English
Rhodes, Skye World History/ Advanced Placement World History
Rich, Ed Learning Strategies/Head Football Coach
Richardson, Ryan Geometry
Rodgers, Connie MS Studies, Intro to World Geography
Roper, Rebecca Special Education
Russo, Carol Foundations of Algebra
Sanders, Allen Fine Arts
Savage, Brandy MS Studies, Intro to World Geography
Sedge, Robert Physical Science
Sherman, Shannon English
Sherwood, Natalie U.S. History, World History
Shooter, Elizabeth AP Chemistry, Chemistry I, Physics I
Smith, Gregory French I & II
Smith, Scotty English IV
Staten, Shane Business/Head Softball Coach
Stevenson, John Physical Education/Assistant Football Coach/Head Boys Powerlifting Coach
Tadie, Jessica English I
Thompson, Angela Special Education Freshman LSC
Tilghman, Preston World History
Tucker, Charles MS Writers, Oral Communications/Assistant Girls Basketball Coach
Turnage, Catherine Acc. English II, PSAT I & II, ACT/SAT Prep
Turnage, Dan Economics/Psychology
Turpin, Mary Nutrition and Wellness
Ulve, Stacey Algebra I, Foundations of Algebra
Underwood, Stephen Algebra I, Foundations of Algebra
Wadkins, Tabitha Music Teacher
Wadlington, Claire ACT/SAT Prep, Intro to Theatre
Warren, Kaitlin English I, II, & III
West, Keri Special Education
Wilkie, Mac English I, Intro to World Geography, MS Studies
Williams, Jordan Geometry
Wilson, Ronnie History
Wilson, Tony Math
Winston, Aquarius GED/Assistant Football Coach
Young, David Problems in American Democracy/Head Soccer Coach

Baird, Jennifer ADA Clerk
Barham, Cathy Cohort Clerk
Bollinger, Joy Instructional Asst.
Carnell, Jessica Clerical
Elmore, Shelby Classroom Tech Coach
Farmer, Jason School Resource Officer
Gray, Panellipi SPED Assistant
Green, Kara Physical Therapist Asst.
Hill, Amy Instructional Asst.
Jackson, Ashley Instructional Asst.
Jarrett, Jaymee Instructional Asst.
King, Betty Secretary
Martin, Annie 10th Grade Counselor
Martin, Dorothy Cafeteria Manager
Mason, Brandi Clerical
McCandless, Justin Computer Tech
McInvale, Amy Positive Behavior Specialist
Noel, Beverly Bookkeeper
Ogilvie, Court Therapeutic Specialist
Painter, Caitlin 9th Grade Guidance Counselor
Pounds, Wes Athletic Director
Purvis, Kortney Secretary
Rich, Katelyn Instructional Asst.
Rich, Kelsey Instructional Asst.
Talley, Penelope MSIS Clerk
Williams, Latausha 10th - 12th Guidance Office , Students H through O
Williamson, Shannon 10th-12th grade Guidance Counselor, Students P through Z
Winston, Jack Instructional Asst.
Winston, Patricia Testing Coordinator