Phillips, Conell Assistant Principal
Russell, Jeremy Assistant Principal
Jones, Shane Head Principal
Stafford, Janie Assistant Principal
Densford, Kelley Assistant Principal
Smith, Donny Assistant Principal

Aldridge, Lee Chemistry/Assistant Football Coach
Allen, Danny U.S. History
Allmon, Christine Choral Director
Arancibia, Ana Teacher
Armstrong, Jamie Special Education/Assistant Football Coach
Bailey, Angela Biology !
Baker, Selena Video Production, Debate
Ballheimer, Dirk PE, Safety Education/Head 9th Grade Football Coach
Beam, Rebecca Social Studies
Bean, Fredonia Special Education
Benson, Stephanie Biology I/Head Tennis Coach
Boggan, Stephen Science
Bradley, Kelsey English I
Branson, Davie Math
Brasher, Logan Music
Briones, Darna Math
Broadway, Katie French I
Bruce, Zachary Algebra 3
Byrne, Renee English II
Clark, Michael English II
Cobb, Amy Fine Arts
Coleman, Delisa Health
Cooper, Jared Math
Cox, Cassie AP English/Theatre
Dixon, Ralph ELL Instructor
Downing, Robert Biology
Doyle, Sundai Geometry
Dudley, Jarrod Teacher
Dyess, Hallie Speech Pathologist
Edge, Jeffrey Contemporary Health, Business Finance/Assistant Boys Basketball Coach
Embry, Anthony Algebra I, Algebra III, Calculus, PSAT I & II, ACT/SAT Prep I /Department Chair and PSAT
Findley, Tyler Fine Arts/Band Director
Fleming, Kristine Algebra I, Foundations of Algebra
Follett, Victoria Algebra I, Algebra II
Gabbert, Gary Scott Drug Education/Head Baseball Coach
Gardner, Timothy U.S. History, AP U.S. History, World History, AP U.S. Gov't. & Politics, U.S. Gov't. & Politics, Economics, AP Macroeconomics, Intro to World Geography/Department Chairman
Gibbs, Mary Heather Family Dynamics, Child Development
Goranson, Roger Computer Applications, Personal Finance, Keyboarding
Gray, Keith Teacher/Coach
Gregg, Angela English I
Hale, Robbie PE/Volleyball
Harris, Owen Math
Hatch, Karen Librarian
Herring, Hunter World History
Herron, Warren SHS Varsity Dance Team Coach/Business Department Head
Hill, Stephanie Algebra II
Hinson, Heather Algebra 1, Foundations to Algebra
Hollins, Clifford Botany, Intro to Biology, Environmental Science
Hoselton, Janet Early Childhood I & II
Humphrey, Sonya Comp English I, English I
Jarnagin, Donna English III, SREB Literacy
Johnson, Linda Acc. English I & III, AP English Lit & Comp/Department Chairwoman
Johnson, Sherry Human A & P
Jordan, Amanda English II, Advanced Seminar/Ambassadors
Jordan, Brandon Economics, Law Related Ed, Psychology/Assistant Baseball Coach
Kimbrough, Rebecca US Government
King, Cynthia Special Education
Knotts, Ashley LSC/SPED
Lantrip, Becky Math Teacher
Lee, Anita Fine Arts
Mark, Janise Physical Science
Marley, Jennifer Intro to Biology
Marquez, Cynthia Special Education
McCarrens, Shannon Intro to Biology, Health, Botany
McCrory, Amy English II, Comp English II/Assistant Track and Cross Country Coach
McGinnis, Anissa Biology 1
McMinn, Marla Sociology
McMurphy, Justin PE & Health/Head Girls Basketball Coach
Moses, Tanya English III
Paris, Meagan Inclusion
Parks, Marty Career Pathways
Pasterchick, Julie AP English, AP Lit, PSAT I & II, ACT/SAT Prep
Patton, Avery Business Law/ Assistant Football Coach
Payne, Michael Biology
Pierceall, Chris Fine Arts/Assistant Band Director
Pitts, Brian Fine Arts/Assistant Band Director
Potts-Szoke, Barbara Special Education
Pounds, Robyn Special Education
Prince, Russell U.S. History
Quinn, Michael World History/Assistant Baseball Coach
Reynolds, Trey English
Rhodes, Skye World History/ Advanced Placement World History
Rich, Ed Learning Strategies/Head Football Coach
Richardson, Ryan Geometry
Rodgers, Connie MS Studies, Intro to World Geography
Roper, Rebecca Special Education
Russo, Carol Foundations of Algebra
Sanders, Allen Fine Arts
Savage, Brandy MS Studies, Intro to World Geography
Sherman, Shannon English
Sherwood, Natalie U.S. History, World History
Shooter, Elizabeth AP Chemistry, Chemistry I, Physics I
Smith, Gregory French I & II
Smith, Scotty English IV
Staten, Shane Business/Head Softball Coach
Stevenson, John Physical Education/Assistant Football Coach/Head Boys Powerlifting Coach
Thompson, Angela Special Education Freshman LSC
Tilghman, Preston World History
Tisdale, Lisa Special Education
Tucker, Charles MS Writers, Oral Communications/Assistant Girls Basketball Coach
Turnage, Catherine Acc. English II, PSAT I & II, ACT/SAT Prep
Turnage, Dan Economics/Psychology
Turpin, Mary Nutrition and Wellness
Underwood, Stephen Algebra I, Foundations of Algebra
Wadlington, Claire ACT/SAT Prep, Intro to Theatre
West, Keri Special Education
Wilkie, Mac English III and English IV
Williams, Jordan Geometry
Wilson, Ronnie History
Winston, Aquarius GED/Assistant Football Coach
Yardley, Matthew Teacher
Young, David Problems in American Democracy/Head Soccer Coach

Barham, Cathy Cohort Clerk
Bollinger, Joy Instructional Asst.
Clarkson, Amy Clerical
Davis, Regina Asst. Manager, Cafeteria
Elmore, Shelby Classroom Tech Coach
Farmer, Jason School Resource Officer
Gray, Panellipi SPED Assistant
Green, Kara Physical Therapist Asst.
Hill, Amy Instructional Asst.
Hinson, Cicely Instructional Assistant
Houston, Summer Attendance Clerk
Jackson, Ashley Instructional Asst.
King, Betty Secretary
King, Melanie Instructional Asst.
Martin, Annie 10th Grade Counselor
Martin, Dorothy Cafeteria Manager
Mason, Brandi Clerical
McCandless, Justin Computer Tech
McInvale, Amy Positive Behavior Specialist
Ogilvie, Court Therapeutic Specialist
Painter, Caitlin 9th Grade Guidance Counselor
Pounds, Wes Athletic Director
Rich, Kelsey Instructional Asst.
Talley, Penelope MSIS Clerk
Williams, Latausha 10th - 12th Guidance Office , Students H through O
Williamson, Shannon 10th-12th grade Guidance Counselor, Students P through Z
Winston, Jack Instructional Asst.